Mírumilovné náboženství

20. 06. 2008 | † 30. 06. 2009 | kód autora: 54U

Konvertita ubodán k smrti

Dalších deset křesťanů bylo mučeno po zásahu tajné policie


Shrnutí:

ISTANBUL, 28. listopadu 2005 (Compass) – Íránský konvertita ke křesťanství byl minulý týden unesen ze svého domu v severovýchodní části země a ubodán k smrti; zakrvácené tělo bylo o několik hodin později pohozeno před jeho domem. Třiapadesátiletý Ghorban Dordi Tourani sloužil jako pastor nezávislého domácího společenství křesťanských konvertitů v Gonbad-e-Kavus. 22. listopadu, jen několik hodin po vraždě, dorazili do pastorova domu příslušníci místního oddílu tajné policie a začali v budově hledat Bible a další zakázanou křesťanskou literaturu v jazyce fársí. Podle informací místního zdroje v průběhu následujících osmi dní členové útvaru ministerstva tajných služeb a bezpečnosti (MOIS) zadrželi a surově mučili dalších deset křesťanů v několika městech, včetně Teheránu.


Celý článek:

ISTANBUL, 28. listopadu 2005 (Compass) – Íránský konvertita ke křesťanství byl minulý týden unesen ze svého domu v severovýchodní části země a ubodán k smrti; zakrvácené tělo bylo o několik hodin později pohozeno před jeho domem.

Třiapadesátiletý Ghorban Dordi Tourani sloužil jako pastor nezávislého domácího společenství křesťanských konvertitů v Gonbad-e-Kavus nedaleko východního pobřeží Kaspického moře, na hranici s Turkmenistánem.

22. listopadu, jen několik hodin po vraždě, dorazili do pastorova domu příslušníci místního oddílu tajné policie a začali v budově hledat Bible a další zakázanou křesťanskou literaturu v jazyce fársí.

Do večera následujícího dne příslušníci tajné policie postupně uskutečnili razie v domech všech známých křesťanů ve městě.

Podle informovaného místního zdroje členové útvaru ministerstva tajných služeb a bezpečnosti (MOIS) v uplynulých osmi dnech zadrželi a surově mučili dalších deset křesťanů v několika městech, včetně Teheránu. Všichni zadržení byli posléze propuštěni.

Jeden ze zatčených křesťanů byl údajně vyslýchán ohledně svého zapojení do humanitární práce po zničujícím zemětřesení v íránském městě Bam v prosinci 2003. Další křesťan pracující pro sdružení právníků obhajujících lidská práva byl nařčen, že tuto činnost využívá jen jako "zástěrku" pro církevní aktivity.

Příslušníci MOIS po Touraniho vraždě rovněž kontaktovali známé křesťanské vedoucí a vyzvali je, aby své známé v neoficiálních protestantských společenstvích varovali: "Vláda ví, co děláte, a brzy si pro vás přijdeme."

Tourani je bývalý muslim turkmenského původu. Ke křesťanství se obrátil před více než deseti lety během svého pobytu v Turkmenistánu.

Po návratu do rodného Íránu v roce 1998 se začal sdílet o svou novou křesťanskou víru s přáteli a příbuznými. Za dva roky se již v jeho domě scházelo malé společenství dvanácti věřícíc...

....

Ne všichni však jeho poselství vítali; nejméně jeden příbuzný Touraniho napadl a způsobil mu poranění obličeje. V loňském roce mu také několikrát vyhrožovali islámští extrémisté a přísahali, že jej zabijí, pokud nepřestane o křesťanské víře hovořit.

Tourani po sobě zanechal manželku a čtyři děti ve věku od tří do třiadvaceti let.

Za posledních jedenáct let se jedná se již o pátý případ, kdy neznámí útočníci v Íránu zavraždili protestantského pastora. Tři z nich byli bývalí muslimové, kterým podle íránských zákonů příslušel trest smrti za odpadlictví.

K Touraniho vraždě došlo jen několik dní poté, co nový íránský prezident Mahmúd Ahmadínedžád (zastánce tvrdé linie) uspořádal veřejné setkání s guvernéry třiceti provincií v zemi. Podlé místního zdroje Ahmadínedžád na tomto setkání prohlásil, že vláda potřebuje zastavit šířící se hnutí domácích společenství po celém Íránu.

"Zastavím křesťanství v této zemi," přísahal údajně Ahmadínedžád.

"Tímto způsobem dal íránský prezident zjevně zelenou zabíjení křesťanů," dodal zdroj.

Hanobení nemuslimů

Minulý týden zástupce stoupenců zoroastrizmu v íránském parlamentu protestoval proti hanobení nemuslimů, kterého se 20. ledna dopustil přední poradce někdejšího ajatolláha Ali Chamenejího, nejvyššího vůdce íránské islámské republiky.

Podle informací zveřejněných na vládou provozovaných internetových stránkách Entekhaab ajatolláh Ahmad Džannati ve veřejném projevu k mládežníkům z organizace Basidž (členové dobrovolnické milice vytvořené se záměrem prosazování přísných islámských nařízení) připravujícím se na účast v sebevraždecných misích prohlásil, že "nemuslimové jsou hříšná zvířata, která se jen potulují po zemi a oddávají se zvrácenostem". Džannati v současné době zastává funkci generálního tajemníka vlivné Rady Strážců a známý také jako učitel a blízký poradce Ahmadínedžáda.

Poslanec Kurosh Niknam označil poznámku za "neslýchanou urážku příslušníků náboženských menšin".

Minulý měsíc Ahmadínedžád přistoupil k rozsáhlým personálním změnám uvnitř vládních institucí – několik set guvernérů, vyslanců a významných členů ministerstva nahradil mladými a převážně nezkušenými islamisty. Studenti teheránské univerzity včera hlasitě protestovali, když byl do funkce rektora nejstarší univerzity v zemi dosazen náboženský duchovní, který nemá ani dokončenou střední školu.

V listopadu nový nejvyšší představitel věznic nechal přemístit řadu politických vězňů do zařízení, ve kterých jsou zadržováni zločinci usvědčení z vražd a z obchodu s drogami. Nejméně jednoho z těchto politických vězňů již jeho spoluvězni zabili, což vyvolalo mezi íránskými křesťany obavy o bezpečí Hamida Pourmanda. (Pourmand si odpykává tříletý trest odnětí svobody v teheránské věznici Evin za to, že odmítá odvolat své obrácení ke křesťanství.)

http://prayer.cz/iran/iran_0020.php

Moc by mne zajímalo,kde berou muslimové tu drzost, jakkoli protestovat proti pouhopouhým karikaturám. My bychom měli protestovat proti vraždění a věznění. Ale to ne, to se radši pár individuí zviditelňuje přes Kubu a Čínu. Jak absurdní.


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky lide-spolecnost

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.