privatizace

22. 04. 2008 | † 30. 06. 2009 | kód autora: 54U
22.4.2008
POZNÁMKA NA OKRAJ:
Přísliby privatizace se vyplnily, neboli Pohádka o spravedlnosti tržního systému

V posledních letech v Německu neustále rostl počet bohatých lidí, a to nejen těch, kteří se s daňových důvodů stěhují jinam. S tím se splnil příslib výhod privatizace, ale možná jinak, než si většina německého obyvatelstva myslela. Ví se totiž, že se tím taky daleko vice otevřely tzv. sociální nůžky a část středních vrstech někdy už nemůže spát, jaký má strach z pádu. Že se ale taky vyplnilo to, před čím varovali někteří ekonomové, na to poukázal Spiegel online, když psal o rostoucím významu nízkých platů v Německu, kde už brzo v této věci dosáhneme americké poměry a brzo je i předstihneme.

Když před lety v hodně městech a taky v menších obcích začali politikové s privatizací státních služeb, ptal jsem se, jestli si opravdu myslí vážně, že zatím ještě za normální plat po celý den pracující uklízečky budou po privatizaci moci ještě ze svých příjmů "normálně žít”.

A nebyl jsem sám, určitý počet známých ekonomů, na které se ostatní ale dívali úkosem, tehdy varoval před americkými poměry, kde lidé někdy musí mít nejen dvě, ale i více zaměstnání, aby mohli uživit své děti. Jiní ekonomové, jejichž názory tehdy veřejnost přijímala, se zaručovali, že se něco takového nemůže stat, že trh všechno vyřeší a že je jeho liberalizace velkým darem zejména pro lidi s nízkými příjmy. Asi při tom mysleli na ty legendární osoby, které se stali milionáři, ačkoliv začali pracovat jako myči talířů.

Dnes vydělává v Německu 22% pracujících méně než dvě třetiny střední hodinové mzdy. Je to milionů lidí, z nichž je ostatně 68% žen...

Ve Spojených státech je to procento prý ještě troche vyšší, ve Francii je ale jen 11% a v Dánsku je ještě níž. Jsem si ale jistý, že v tomhle ohledu Ameriku už rychle předháníme. Pyšní bychom ovšem neměli být. Myslím v té souvislosti in a Annu Seithe, která ve Spiegel Online informovala o tom, že v Německu už existují dva druhy zdravotnictví, jedno pro bohaté a druhé pro chudé. Ano, je samozřejmě pravda, že neregulovaný trh a privatizace poskytují lidem větší možnosti obohacení, je jen otázkou, jestli tahle cesta je opravdu v zájmu národa. Ale co si o tom myslíte Vy?

 


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky politika

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.